20.3.11

Planeta debila




Ništa nismo naučili. Ništa.

Ova priča počinje davno. Ne vidi joj se početak, a ni kraj joj se ne nazire. A možda se i nazire?

1938. godine, Hitler je elegantno ušetao u Čehoslovačku. U to vreme, Hitler je to nazvao "humanitarnom invervencijom", pošto su "zli Česi i Slovaci maltretirali ponosnu nemačku nacionalnu manjinu". Baš kao što je zauzimanje Gdanjska, tj Danciga bilo "humanitarno", pošto su Nemci "patili" pod "poljskim jarmom". Ništa nismo naučili.



Avgusta 1945. godine, američko ratno vazduhoplovstvo je bacilo atomsku bombu na Hirošimu. Grad koji je pre toga namerno bio pošteđen razaranja, da bi naučnici mogli detaljno da ispitaju koliko štete može da nanese njihovo "čedo". Za svaki slučaj, bacili su i bombu na Nagasaki, takođe do tada pošteđen bombardovanja. To za svaki slučaj, ako se Japanci premišljaju da li da kapituliraju sada ili odmah.



Stravični prizori koje je iza sebe ostavio "mališa" nisu bili dovoljni da naučimo da se sa radijacijom ne treba šaliti.

1979. godine, došlo je do havarije u nuklearnoj elektrani na Three Mile Island-u. Malo je nedostajalo da se dogodi najgori mogući scenario, da cela istočna obala SAD bude nenaseljiva, a da se u atmosferu emituje enormna količina radioaktivnih čestica. Ništa nismo naučili.

1983. godine, zahvaljujući pribranosti Stanislava Petrovog, sovjetskog oficira u anti-balističkoj bazi SSSR-a, nije došlo do Trećeg i Poslednjeg svetskog rata. Zbog grubih bagova satelitskih sistema, odsjaj sunca u oblacima na izuzetnim visinima je identifikovan kao lansiranje ICBM-a (interkontinentalnog balističkog projektila) iz SAD, upućenog Rusiji. Ruski oficir je overrajdovao automatske sisteme za uzbunjivanje (i odmazdu), zato što je logično pretpostavio da Amerikanci nikada ne bi započeli nuklearni rat lansiranjem samo jednog projektila. Kasnije je taj oficir popio nogaču iz Armije. A svet nikada nije bio bliži kraju. Definitivnom kraju - nuklearni rat niko ne bi preživeo. Ali ništa nismo naučili.

1986. godine, došlo je do najpoznatije havarije u nuklearnoj elektrani ikada. Černobilj. Nismo imali blage veze šta se dešava. Ni stanovnici Pripjata, grada u blizini elektrane nisu imali pojma. Šveđani su ti koji su digli galamu, kada su detektovali povećanu radijaciju. U Švedskoj. Čestice koje je u atmosferu izbacila eksplozija reaktora su se rasprišile širom Evrope. Korzika, Grčka, Italija, Francuska, Švedska... Jugoslavija.  Karcinomi tiroidne žlezde u Belorusiji su u ekspanziji. A u Pripjatu više ne žive ljudi. I neće moći da žive još vekovima. A mi ništa nismo naučili.



1999. godine, koristeći nešto što su "zapadni mediji" okarakterisali kao "masakr civila" u selu Račak na Kosovu i Metohiji, NATO je započeo vojnu akciju pod nazivom "Merciful Anvil". Nedelje i nedelje bombardovanja su uništile i ono malo industrije i privrede što je postojalo u Jugoslaviji. Bombardovanje postrojenja petrohemije je izazvalo ekološku katastrofu o kojoj nije "moderno" pričati u Srbiji. Kao što nije "pametno" pominjati činjenicu da je NATO na teritoriji Srbije koristio municiju sa osiromašenim uranijumom. U Italiji se, međutim, digla frka oko toga. Nije im bilo žao nas, već italijanskih vojnika u sastavu KFOR-a koji su ozračeni. A nama nije dovoljno što nam je voće i povrće puno cezijuma još od Černobilja. Tu je sad i uranijum. Ništa nismo naučili.



2003. godine, Amerika je izvršila invaziju na Irak. Rekoše da Sadam ima "oružje za masovno uništenje". Do današnjeg dana nije ništa pronađeno. Do današnjeg dana, od početka američke "intervencije", u Iraku je stradalo preko 200.000 ljudi. Što "koalicionih" vojnika, što iračkih civila. Naravno, to nema nikakve veze sa zalihama iračke nafte. Opet, ništa nismo naučili.

2011. godine, nakon katastrofalnog zemljotresa i cunamija koji je usledio, došlo je do teške havarije u nuklearnoj elektrani Fukušima. Sve u krugu od 50km od elektrane je evakuisano. Unutra su ostali tehničari. Njiih pedesetak. Žrtvuju svoje živote u pokušaju da spasu svoje porodice. I moju porodicu. I tvoju porodicu. Neće izdržati još dugo, radijacijska bolest je podmukla. Da li smo napokon naučili da je nuklearna energija isuviše opasna? Nismo.

2011. godine, nakon izveštaja o tome da Gadafi koristi ratnu avijaciju u obračunu sa "civilima" (nisam znala da civili raspolažu teškim naoružanjem, a do današnjeg dana nisam uspela da vidim konkretan snimak koji bi pokazao kako Gadafijevi avioni dejstvuju po "golorukoj nejači"), SAD, Britanija i Francuska su rešile da započnu "intervenciju". Humanitarnu, naravno. Koristeći bombe. Naravno. Ni to nema veze sa zalihama libijske nafte. Naravno. Da li smo naučili da prepoznamo zlo? Nismo.

Pa naravno da nismo. Danas ponovo proživljavam istu onu nevericu iz 1999. godine. S tim što je sada neverica pojačana besom i gnevom. Nekako, dok smo svi mi bili mete, proradio je i taj neki patološki inat i prkos... Lakše je kada ti primaš batine, nego kada gledaš kako drugi, kudikamo jači maltretira nekoga znatno slabijeg, a ti ne možeš ništa. Ova nemoć više boli.

Nemoć zbog svega... I zbog Japana, i zbog Libije... zbog svih nas. Spopala me je neka bolna spoznaja... Kao da smo svi mi u zatvoru. Naravno, možemo da biramo da li ćemo ceo dan da spavamo, da igramo basket, da pumpamo mišiće... Ali smo i dalje okruženi žicom. I u takvom okruženju stvaramo svoj mikrokosmos. Mentalitet zatvorskog dvorišta. A moral prosečne "prison bitch", koja se ne libi blow-joba zarad privida mira i spokoja u svojoj ćeliji.

A ja ne mogu ništa. Apsolutno ništa. Jedino što mi je preostalo je da se zavalim u svoju fotelju i gledam kako se koljemo zbog sebičnih interesa i kako uništavamo sve oko sebe. Na početku rekoh da se ovoj priči ne zna početak... a kraj će uslediti vrlo brzo, ako se ne opametimo.

Comments (18)

Loading... Logging you in...
  • Logged in as
ostajem bez teksta i samo se, više onako za sebe, pitam: ko je sledeći...
2 replies · active 732 weeks ago
Oni bi najradile napali Belorusiju, Severnu Koreju ili Iran. Belorusiju ne smeju zbog Rusije. S. Koreju ne smeju zbog realne pretnje upotrebe nuklearnog oružja... A Iran takođe ne smeju, zato što bi to otvorilo "Pandorinu kutiju". Zato sad biraju ove "slabije" zemlje, koje nema ko da brani.
pa da. a ja drugarici muslimanki iz bosne pokušavam da objasnim da me savršeno boli dupe za gadafija, i da ne pružam podršku njemu, nego narodu.
a ona mi kaže da smo mi srbi uvek bili na strani diktatora :))

e, po tome ja znam da je skora propast sveta neminovna...
Ajnštajn je rekao: "Ne znam tačno kojim će se oružjem voditi Treći svetski rat, ali sam siguran da će se Četvrti voditi motkama i kamenjem"
2 replies · active 732 weeks ago
Da je Ajnštajn znao do čega će njegova čuvena formula E=mc2 dovesti, pojeo bi papir.
o, kako ste samo oboje u pravu... nažalost.
Zaboravila si Majak. Sve ostalo je par ekselans!

NIKAD nisam videla onu naslovnu stranu iz 1999...zar to nije govor mržnje, pobogu? :(

Da ne spominjem da je posle senzacionalnog new, new thing napada na Libiju najveći broj velikih medija, uključujući i Reuters "zaboravio"Japan. More, marš bre u...:(
1 reply · active 732 weeks ago
Da, Majak je posebna priča... I ko zna koliko je još takvih mesta, ne samo u Rusiji, već i po drugim zemljama koje su danas "nuklearno sposobne"... :( Da te jeza uhvati...
Zaboravila si Majak. Sve ostalo je par ekselans!
Svijet se, u svakom pogledu, na svakom mogućem aspektu pretvorio u maćehu. Ups, greška, nije se on pretvorio, nego smo mi, neposlušna djeca, izazvali majku da se naljuti. A svi znamo da se mama ljuti rijetko, ali s razlogom.
Sjajno stvarno!
Nuklearne elektrane su i dalje najbezbedniji, najcistiji i daleko najefikasniji izvori energije koje covek ima, bez obzira na par incidenata, koji se svi (izuzev ovog poslednjeg) mogu pripisati ljudskom faktoru (u Cernobilju su nesto eksperimentisali, u three mile islandu osoblje nije bilo obuceno kako treba).

Evo jednog interesantnog clanka http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=...
Evo i jedne zanimljive debate na ted-u Does the world need nuclear energy? izmedju dva hard core invajermentalista
E, God,
imate jednu malu grešku u razmišljanju.

Ako je Norveška još otkad donela odluku (na državnom nivou) da za 50 godina pređe na život bez korišćenja fosilnih goriva i koječega još "bezbednog" i "bezopasnog", kao što je i nuklearna fisija, onda znači da je to MOGUĆE.

Mislite da neće uspeti? Varate se.
Mislite da je to lošija varijanta, za nacije, za Zemlju, za čovečanstvo?
De, ubedite me.

Siobhan, poudrav i hvala na sjajnom tekstu :).
Ne, ja nisam uporedjivao nuklearnu energiju sa obnovljivim izvorima energije, vec sa izvorima energije na bazi fosilnih goriva.

Zasto nisam uporedjivao sa obnovljivim izvorima? Pa zato sto je njeno iskoriscenje sa trenutnom tehnologijom na maksimumu, i to je u proseku oko 20% procenata ukupne proizvedene energije. Da li je moguce tehnologiju unaprediti i ici do 100% - ne znam, nisam strucnjak, a strucnjaci nemaju koncenzus po tom pitanju (kao sto se to lepo vidi na onoj debati na TED-u -link iznad).
Medjutim dok se tehnologija ne razradi, ukoliko se ispostavi da je to uopste moguce (lako je u Norverskoj pricati o tome, gde ima prostora za priobalne farme vetra, i veliki kapacitet za hidro elektrane, ali sta cemo sa malim zemljama, kao sto je Srbija, ili zemljama sa mnogo vecom gustinom stanovnistva(Norverska je jedna od zemalja sa najmanjom gustinom stanovnistva), i samim tim mnoogo vecim energetskim potrebama) mi moramo da iskoristimo najbolje od onog sto nam je raspolaganju, a to svako nisu elektrane koje rade na fosilna goriva.

Ne kazem da sve to nije moguce, i naravno da se treba maksimalno posvetiti istrazivanjima u tom pravcu. Medjutim potrebno je jos mnoogo studija da se odradi, i to za svaku zemlju ponaosob, pa onda da se tvikuje tehnologija, pa da se izgradi infrastruktura.. protecice mnogo vremena dok to u svetu zazivi, mnogo vise od 50godina .Naravno, ponvavljam, ukoliko je uopste moguce da se energetske potrebe u potpunosti zadovolje obnovljivim izvorima energije. Ukoliko se ispostavi da je moguce povecati iskoriscenje obnovljivih izvora, ali nije moguce ici do 100% onda ce se morati pribeci srednjem resenju, dakle koristi ih u sintezi sa nekim drugim izvorom energije, a tu se opet kao najbolje resenje namecu nuklearne elektrane. I pretpostavljam da ce se stvari najverovatnije tako odvijati, sve dok jednog dana ne izumemo anhilatorni reaktor :)
Vidite, stručnjaci imaju konsenzus :). Ali obaška to.
A mislite li da - ako treba mnogo više od 50 godina (što nije tačno) - ne treba ni da počnemo, nego odmah treba da krenemo ka nuklearnim elektranama?
Zašto baš tako?

Potpuno zanemarujem činjenicu da smo odavno prešli demografski kritičan momenat, i da će Srba za 50 godina biti eventualno u dijaspori i još mnogo šta drugo...

Vi i ja razgovaramo sa pozicija dva laika za nuklearne elektrane i izvore energije, to je očito.

Mislim, ne znam da li se razumemo: mene zanima - vrlo konkretno - zašto zastupate stav koji zastupate?
Molim da pokušate da zanemarite mehanicistički pristup. Hvala :).
Ne bih rekao. Teret dokazivanja ne lezi na meni.
Ako bih ja sad, parafrazirajuci Bertnarda Rasela, izneo tvrdnju - u orbiti izmedju Zemlje i Sunca lezi sesir - ne znaci da svi astronomi na svetu treba prekinu svoje poslove i da krenu da skeniraju nebo u potrazi za sesirom, teret dokazivanja ne lezi na njima, on lezi na meni, ja sam taj koji treba da dostavi fotografije na uvid, zajedno sa koordinatama sesira, da bi to moglo da se proveri.

Ako neko tvrdi da mi sve svoje energetske potrebe mozemo da zadovoljimo solarnom energijom i vetrom, na njemu je da dokaze da je to moguce.Kako je Karl Segan rekao ""Extraordinary claims require extraordinary evidence"

Onog trenutka kada budem procitao vise nezavisnih studija objavljenih u prvorazrednim peer-review zurnalima koje nedvosmisleno potrvdjuju gore navedenu tvrdnju bicu spreman da promenim svoje misljenje.

Ako posedujete informacije o takvim studijama molim da mi ih prosledite ovde.

Ja licno bi voleo da je to moguce, medjutim moje zelje i nadanja i objektivna stvarnost su potpuno razlicite stvari

Post a new comment

Comments by

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...